Starostlivosť o dlhé vlasy

V dávnejších časoch boli synonymom ženskosti a pýchou každej mladej a vydajachtivej slečny. Ich dĺžka a hustota boli základom pre tvorbu tých najparádnejších vrkočov, drdolov či lokní. A hoci od tých čias ubehlo už veľa rokov, krásne dlhé vlasy sú aj dnes dôvodom pootočiť sa, či len ticho závidieť jej majiteľke.

ako-sa-starat-o-svoje-dlhe-vlasy-andopa-sk

Dlhé vlasy nie sú pre každého

Je fakt, že asi každá žena prešla v živote obdobím, keď jej učarovali práve dlhé vlasy. Či už to bolo v detstve, v mladosti, alebo aj na staré kolená, dlhé vlasy sú jednoducho IN vždy. A aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je to s nimi oveľa jednoduchšie ako s krátkymi, nie je to celkom pravda. V prvom rade dámy, ktoré rady experimentujú s farbou či strihom, nie sú na dlhé vlasy tými najlepšími adeptkami. Nie preto, že by si s touto dĺžkou neporadili, ale obzvlášť k dlhým vlasom je dobré pristupovať šetrnejšie a tak trochu konzervatívnejšie. Treba si uvedomiť, že kozmetické zásahy, ako je farbeniezosvetľovanie či dokonca melír, sú trvalými zásahmi do kvality a vzhľadu  vlasov, takže jeden nesprávne zvolený krok môže viesť k ich trvalému poškodeniu. A to by bola pri ich rokmi udržovanej dĺžke veľká škoda!

Čo všetko škodí dlhým vlasom?

Krásne vlasy sú často výsledkom náročného procesu starostlivosti. A hoci sa nájdu aj šťastlivci, ktorým genetika nadelila do vienka všetko, za čo my ostatné musíme tvrdo bojovať, krásu a zdravie svojich vlasov máme väčšinou vo vlastných rukách. A nech už ide o vlasy dlhé, či krátke, aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Čo teda našim vlasom škodí najviac? Je toho pomerne veľa, čo by sme si v snahe o dokonalosť mohli odpustiť, no dlhé vlasy majú svoje špecifiká. Jedným z nich je príliš časté farbenie. Keď už to inak nejde, napríklad kvôli vyrastajúcim šedinám, tak vždy treba zvoliť kvalitnú farbu, a pokiaľ je to možné, farbiť len odrastené vlasy. Ani časté umývanie, horúca voda, sušenie či tvarovanie teplom /kulma, žehlička/ nerobí vlasom extra veľkú službu.

Kvôli jednoduchšiemu rozčesávaniu, hlavne pri vlasoch dlhých, často siahame po kondicionéri. Možno si to ani neuvedomujeme, ale práve jeho častým používaním svoje vlasy oslabujeme. Ak je kondicionér len liekom na ich lepšie rozčesávanie, skúsme občas použiť radšej masku. A keď sme už pri tom česaní, ani tu to pri dlhých vlasoch netreba preháňať. Češeme ich len kvalitnou kefou alebo vhodným hrebeňom. No a na záver sme si nechali asi najčastejší prehrešok, ktorý v súvislosti s dlhými vlasmi robí väčšina žien, a tým je gumička. Aj keď aj tu treba rozlišovať, o akú gumičku ide. Klasická tenká gumička držiaca chvost v pevnom zovretí je pre zdravie a výživu vlasov nočnou morou. Ak už chceme vlasy zopnúť, tak do látkou obalenej gumy, ktorá je voľnejšia a nedrží ich tak tesne. A hoci krásny konský chvost pôsobí veľmi prirodzene a prakticky, doprajme vlasom občas trochu voľnosti a nechajme ich len tak viať vo vetre.

Kvalitná kozmetická starostlivosť vs overené babské recepty

Súčasná ponuka kozmetických prípravkov na starostlivosť o vlasy je neskutočne bohatá. Mnohé značky už siahajú pri výrobe po prírodných zdrojoch a ingredienciách a niektoré sú z veľkej časti prírodné. Avšak na to, aby sme dali svojim vlasom tú najlepšiu výživu, treba začať u seba samých. Strava s dostatkom vitamínov a minerálov bude pre každý typ vlasov tým najlepším štartom na ceste ku zdraviu. Nepodceňujme ani zdravú pokožku hlavy. Práve tu by sme mali svoju snahu o vitalitu vlasov začínať. Je jedno, či zvolíme kvalitné regeneračné prípravky a masky, alebo sa rozhodneme pre čisto prírodné oleje, naša pokožka hlavy sa nám časom odvďačí prirodzenou nádielkou krásnych zdravých vlasov.

dlhe-vlasy-a-starostlivost-o-ne-andopa-sk-1

Ako alternatívu tužidiel či lakov na vlasy môžeme niekedy skúsiť obyčajné pivo. Jeho nie príliš vábna aróma môže niekoho odrádzať, no po usušení vlasov sa vytratí, pevnosť a objem však zostane. Rozštiepené končeky vlasov dokážeme veľmi jednoducho zaceliť vmasírovaním kokosového alebo argánového oleja a lesk našim vlasom dodá aj opláchnutie vývarom zeleného či čierneho čaju. Ani na zosvetlenie blond vlasov nie je potrebná drastická chémia, stačí pár kvapiek citrónu alebo opláchnutie harmančekom. Internet je plný receptúr na čisto prírodné masky a zábaly, ktoré sú rokmi osvedčené. A aj keď sa výsledok možno nedostaví hneď po prvom použití, k našim vlasom sú stopercentne šetrnejšie a prirodzenejšie ako ktorýkoľvek kvalitný kozmetický prípravok.

Prirodzene zdravé dlhé vlasy sú skutočne tou povestnou korunou krásy každej ženy. Sú odrazom jej vnútorného zdravia, vitality, vlastného sexepílu a primeranej starostlivosti o ich vzhľad. Sú odrazom našej vitality a pamätajú si všetky naše prehrešky. Zaslúžia si preto oveľa viac, než im dávame. Netreba však zabúdať na to, že za každou hlavou, ktorá sa môže popýšiť nádhernými vlasmi, obzvlášť tými dlhými, sa ukrývajú roky každodennej starostlivosti o to vlastné zdravie.