Bezsulfátový šampón

bezsulfatovy sampon

Sulfáty sú chemické látky, ktoré na seba viažu olej a vodu. Ich úlohou je zachytiť mastnotu, nečistoty a odumreté kožné bunky, aby sa pri oplachovaní šampónu zmyli z vlasov a pokožky. Znie to skvelo, ale majú aj nepríjemné vedľajšie účinky.

Prvým negatívom sulfátov je odstraňovanie prirodzeného mazu z pokožky hlavy. Kvôli tomu je suchá, napätá, začervenaná a svrbí nás. Zároveň sa naše telo snaží obnoviť rovnováhu a produkuje oveľa viac mazu, preto sa vlasy rýchlo mastia. Potom si ich častejšie umývame, sulfáty ešte viac pokožku vysušujú a dostávame sa do začarovaného kruhu. Zároveň sú končeky vlasov suché a ťažko upraviteľné. Citlivá pokožka kvôli obsahu sulfátov trpí ešte viac.

Pre koho je určený bezsulfátový šampón

Bezsulfátové šampóny sú vhodné pre všetkých užívateľov, ale niektorí z nás by po nich mali siahnuť čo najskôr. V prvom rade sú skvelé pre ľudí s citlivou a suchou pokožkou hlavy, pomôžu im pri boji s lupinami aj s rýchlo sa mastiacimi vlasmi. Bezsulfátové zloženie ocenia aj ľudia s farbenými vlasmi, pretože kvôli sulfátom sa farba rýchlejšie vymýva, keďže sú agresívnejšie. Zároveň sa hodia ľuďom, ktorí majú suché, rozštiepené a nepoddajné vlasy. Udržia v nich viac vlhkosti, vďaka čomu sú hebkejšie a menej sa štiepia.

Pri používaní bezsulfátového šampónu je potrebné dlhšie vmasírovanie do pokožky hlavy a do vlasov. Celkovo by masírovanie hlavy s šampónom malo trvať od troch do piatich minút a potom je vhodné nechať šampón pôsobiť ďalších päť minút.

Výhody bezsulfátového šampónu

  1. Uzamyká vo vlasoch vlhkosť, vďaka čomu sú hebké a lesklé.
  2. Udržiava prirodzenú rovnováhu mazu na pokožke, v takom množstve, ktorý ju chráni a zároveň nespôsobuje rýchle mastenie vlasov.
  3. Hodia sa pre ľudí s farbenými vlasmi, ktoré sú viac namáhané.
  4. Bezsulfátové šampóny sú jemnejšie k pokožke hlavy, nespôsobujú zápaly, začervenanie, podráždenie ani vysušovanie.
  5. Sú jemnejšie aj k očiam, ak sa pri umývaní nechtiac do nich dostanú.
  6. Keďže sú vyrobené z rastlinných zložiek, sú zároveň šetrné k životnému prostrediu a ekologickejšie ako iné šampóny.

Späť na slovník