Ako si poradiť so zle zafarbenými vlasmi

Každé nové farbenie vlasov so sebou prináša malé vzrušenie z konečného výsledku. Nehovoriac o tom, keď svoje experimenty robíte samy doma. Neraz sa potom stane, že čokoládovo hnedá farba z obrázka na krabičke vám vlasy zafarbí načierno a z dokonalej platinovej vám zostanú vlasy žlté ako slama. Čo robiť, aby ste nemuseli najbližších pár týždňov chodiť po kanáloch? Máme pre vás pár ľudových, no osvedčených tipov, ktoré vám neželaný farebný odtieň z vlasov dostanú raz a navždy.

ako-si-poradit-so-zle-zafarbenymi-vlasmi-andopa-sk-1

Vitamín C – silný, ale šetrný

Nie je žiadnym tajomstvom, že vitamín C v podobe citróna používali už babičky k zosvetleniu farby vlasov. Jeho sila je však dosť veľká aj na to, aby ste si z neho vyrobili svoj vlastný sťahovač farby. Ideálne je použiť jeho práškovú formu /kyselina askorbová/ v pomere 1:1 so šampónom. Pri šampóne sa oplatí siahnuť po nejakom silnejšom, ideálne sú šampóny proti lupinám. Zmes šampónu a vitamínu C zmiešajte a štetcom aplikujte na vlasy, akoby ste ich farbili. Výsledný efekt zvýrazníte, ak vlasy následne zakryjete gumovou čiapkou a necháte pôsobiť zhruba 40 minút. Po opláchnutí je dobré vlasy ošetriť hydratačným kondicionérom alebo maskou či dopriať im výživnú olejovú kúru.

Všestranná jedlá sóda

Jedlá sóda, sóda bikarbóna alebo hydrogénuhličitan sodný je tiež účinný čistiaci prostriedok, tak prečo ju nepoužiť aj na vlasy? Kombináciou šampónu proti lupinám a jedlej sódy je možné dosiahnuť podobný výsledok ako pri vitamíne C. Jedlá sóda má prirodzene bieliaci účinok na zuby alebo na pleť. Pasta na zmytie farby na vlasy sa mieša v pomere 1:1 a na vlasoch by mala pôsobiť aspoň 10 minút. Po opláchnutí môžete kúru zopakovať a vlasy následne ošetriť vhodným kondicionérom.

Saponát – dajte mu šancu, zvládne toho dosť

Stiahnutie neželanej farby z vlasov pomocou saponátu je asi najjednoduchším spôsobom. Pár kvapiek zmiešajte s množstvom šampónu podľa dĺžky vašich vlasov a jemne vmasírujte. Tento proces môžete tiež zopakovať viackrát, avšak netreba to preháňať, pretože agresívne prísady v saponáte by mohli z vašich vlasov vymyť prirodzenú mastnotu.

Vínny ocot – nielen do šalátov

Už samotná kyslá povaha octu naznačuje, že bude pri odstraňovaní farby z vlasov dosahovať skvelé účinky. Stačí ho zmiešať s teplou vodou v dobre známom pomere 1:1, vlasy opláchnuť a následne zabaliť do kúpacej čiapky na 15-20 minút. Potom poriadne umyť šampónom a ošetriť.

A čo tak jogurt?

Jogurt je úžasný kyslomliečny produkt, ktorého benefity pre náš črevný trakt a celkovú imunitu sú ďalekosiahle. To, čo ste možno nevedeli, je, že si poradí aj s farbou na vlasoch. Máme pre vás hneď dva varianty.

Pokiaľ sú vaše vlasy mastné, zmiešajte 40 g ružového ílu a hrnček jogurtu a nechajte na vlasoch pôsobiť 20 minút.

Na vlasy suché stačí vymeniť íl za droždie a nechať na vlasoch približne 2 hodiny. Potom vlasy poriadne umyť šampónom a ošetriť. Okrem toho, že jogurt si poradí s farbou, vlasy vyživí a zanechá ich prirodzene krásne.

zle-zafarbene-vlasy-andopa-sk

Rastlinné oleje ako odstraňovače starých náterov

Rastlinné oleje, ako sú ľanový, repkový, slnečnicový, olivový alebo lopúchový, si tiež dokážu poradiť s neželaným odtieňom farby na vlasoch. Všetky tieto oleje obsahujú látky, ktoré svojou povahou štiepia farebné pigmenty na povrchu vlasov.

Zmiešajte rovnaké množstvo oleja a brandy a aplikujte na vlasy po dobu od 2-4 hodín, v závislosti od intenzity odtieňa. Kúra s lopúchovým olejom je ešte jednoduchšia. Nahrejte ho na teplotu 36 stupňov Celzia a vmasírujte po celej dĺžke vlasov až ku koreňom. Na hlavu použite kúpaciu čiapku a nechajte pôsobiť 6 hodín, pokojne aj cez noc. Po opláchnutí umyť šampónom.

Spôsobov, ako sa zbaviť neželaného farebného odtieňa po nevydarenom farbení vlasov, je naozaj neúrekom. Ich účinnosť však ovplyvňuje množstvo ukazovateľov. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak s procedúrami začnete hneď po farbení, alebo aspoň čo najskôr. Čím dlhšie je farba na vlasoch, tým dlhšie trvá aj jej odstránenie. Miera účinnosti je tiež závislá na tom, či sa snažíte zmyť  preliv alebo farbu permanentnú. Všetky tieto prírodné recepty však potrebujú k maximálnemu účinku aj vašu trpezlivosť. Pokiaľ nemáte toľko času a pevné nervy nie sú vašou silnou stránkou, môžete si kúpiť originálny sťahovač farby. Ten síce k vašim vlasom nebude až taký šetrný, ale výsledok vás iste nesklame.