Henna

texturing

Henna je prírodné rastlinné farbivo, o ktorom sa predpokladá, že pochádza zo 7. storočia pred naším letopočtom. Používa sa po stáročia na vytváranie zložitých zdobení tela a ako farba na farbenie vlasov. Keď sa henna používa ako prírodné farbivo na vlasy, ponúka lesklé vlasy s bohatými odtieňmi bez poškodenia, ktoré je spojené s väčšinou komerčne dostupných farieb na vlasy.

Čistá henna sa často mieša s rôznymi rastlinami, aby sa dosiahli rôzne farebné výsledky. Patria sem: 

  • Rastlinný prášok Cassia pre svetlejšie odtiene, ako je jahodová blond a medená červená (zo svetlých východiskových odtieňov – cassia vlasy nezosvetlí).
  • Indigová rastlinná sila pre tmavé odtiene, ako je čokoládovo hnedá, gaštanová, bordová a čierna. 

Všeobecne platí, že použitie samotnej henny bude mať za následok sýtočervený tón henny, potom čím viac indiga sa do zmesi pridá, tým bude farba tmavšia a hlbšia.

Výhody používania henny

1. Je rastlinného pôvodu

Henna pochádza priamo z rastlín, preto neobsahuje potenciálne škodlivé prísady, ktoré sa niekedy nachádzajú v komerčne vyrábaných farbách na vlasy, ako je toluén a parafenyléndiamín (niekedy označované ako PPD). Táto látka PPD je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sú ľudia citliví na farbenie vlasov

2. Neoslabuje vlasy na farbenie

Mnoho permanentných farieb na vlasy spôsobuje štrukturálne zmeny vašich vlasov, ktoré ich môžu následne poškodiť, čím sú náchylnejšie na lámanie. Na rozdiel od toho henna nepreniká do centrálnej kôry vlasu ani nemení štruktúru alebo textúru vlasu. Namiesto toho pokrýva vonkajšiu časť vlasového stvolu, aby mu dodal farbu. Je známe, že komerčné farby zdrsňujú a poškodzujú kutikulu, aby jej dodali farbu, avšak henna posilňuje a chráni vlasové pramene tým, že sa spája s vlasovou kutikulou a posilňuje ju zvnútra.

3. Má pomerne neutrálne pH

Henna má pH okolo 5,5 – oveľa bližšie k pH pokožky ako permanentné farby na vlasy, ktoré zvyčajne obsahujú hodnoty pH medzi 9,0 a 11,0. Táto nižšia hladina pH (menej zásaditá) pomáha znižovať poškodenie kutikuly a lámanie vlasového vlákna. 

Späť na slovník