Ako vyhrať boj proti lupinám

Sú nevítaným doplnkom našich vlasov, narušujú náš osobný komfort a sú tiež jasným  sprievodným znakom, že niečo nie je v poriadku. Prejavujú sa suchou, svrbiacou a začervenanou pokožkou hlavy a biele šupinky sa z vlasov dostávajú aj na oblečenie. Aj takto by sa dali veľmi zjednodušene opísať lupiny vo vlasoch. Ako však proti nim bojovať?

bojujte-proti-lupinam-andopa-sk

Kde sa berú?

Lupiny sú v podstate pozostatky odumretej vrchnej vrstvy vlasovej pokožky, ktoré sa vo väčšom množstve zhlukujú, a tým sa stávajú viditeľné. Proces obnovovania pokožky je prirodzený u každého človeka, ak je však odumretých buniek viac, ako je normálne, môže z toho vzniknúť veľmi nepríjemný kozmetický problém, ktorý má väčšinou aj zdravotné pozadie. Lupiny sa vyskytujú väčšinou na mastnej pokožke hlavy, ale môžu ich mať na svedomí aj rôzne iné faktory, napríklad sklony k zápalom, nedostatok dôležitých vitamínov či premnoženie určitého druhu kvasiniek. Rovnako sa môžu vytvárať ako následok určitého druhu ochorenia, či už psoriázyatopického ekzému, či vo vážnejších prípadoch aj seboroickej dermatitídy. Ich výskyt môže byť častejší v zimnom období, keď je pokožka hlavy viac oslabená náhlymi výkyvmi teplôt či chladnejším počasím.

Ako s nimi bojovať pomocou kozmetických prípravkov?

Na trhu existuje množstvo prípravkov, ktoré výskyt lupín eliminujú či dokonca dostanú ich výskyt celkom pod kontrolu. Počnúc šampónmikondicionérmi až po účinné vlasové toniká, ktoré dodajú pokožke potrebné výživné látky na jej regeneráciu. Všetky tieto prípravky by mali byť svojím zložením určené na každodenné použitie, to znamená, že by mali mať vyrovnanú hodnotu pH a dostatočné ošetrujúce účinky. Ideálne je, ak príčinu vzniku lupín určí odborník/dermatológ, liečba je potom oveľa účinnejšia a efektívnejšia, ak je zameraná na konkrétnu príčinu.

Okrem dezinfekčných a antibakteriálnych účinkov by mali byť v kozmetických prípravkoch proti lupinám zastúpené aj dôležité minerály účinné látky, hlavne keratínalantoíngáformentol či pyritión zinku. Taktiež strava by mala byť dostatočne bohatá na vitamíny, hlavne vitamíny skupiny B, zinok a omega-3 mastné kyseliny. Hoci strava nemá priamy vplyv na tvorbu a výskyt lupín, dodržiavaním základných pravidiel stravovania však možno predchádzať vzniku plesní či zápalových ochorení.

lupiny-vo-vlasoch-andopa-sk

Odstránenie lupín prírodnou cestou

Pre tých, ktorí uprednostňujú skôr prírodné recepty a prirodzenú cestu, ako sa zbaviť lupín, poskytuje príroda celú škálu možností, ako si pomôcť. Mnohé z týchto prostriedkov a kombinácií sú veľmi účinné a efektívne.

Najjednoduchším a veľmi účinným zdrojom prírodných probiotík a priateľských baktérií, ktoré účinne bojujú proti plesniam, a tým tiež zabraňujú nadmernému odlupovaniu pokožky, je jogurt. V kombinácii s mletým čiernym korením je táto zmes jedinečným bojovníkom proti lupinám.

Ďalšími veľmi účinnými prostriedkami proti lupinám sú olejeolivový, nimbový, kokosový alebo ricínový – každý z nich dokáže podráždenú a zapálenú pokožku hlavy upokojiť a zahojiť. Zohriate a vmasírované do pokožky hlavy ich stačí nechať aspoň pol hodinu pôsobiť a potom umyť vhodným šampónom. 

Nesmieme zabudnúť ani na gél z aloe vera, ktorý je významný najmä svojimi antibakteriálnymi a fungicídnymi vlastnosťami.

Boj proti lupinám je beh na dlhé trate. Vyhrať ho znamená zmeniť svoj život, svoje stravovacie a hygienické návyky a zamerať sa viac na seba a svoje celkové zdravie. Len tak sa dá zbaviť lupín raz a navždy.