Androgénna alopécia

Androgénna alopécia

O androgénnej alopécii sa hovorí skôr ako o plešatosti. Ide o najčastejšiu formu vypadávania vlasov u mužov, ale rovnaký problém majú menej často aj ženy. Môže pritom dochádzať k vypadávaniu vlasov po celej ploche vlasovej pokožky, alebo iba na určitých miestach, ktoré nazývame ostrovčeky.

Čo je androgénna alopécia?

Tento typ straty vlasov je do veľkej miery spôsobený geneticky a vyskytuje sa u každého človeka v určitom veku, niekedy už v mladosti, inokedy až v seniorskom veku. Preto je dobrým ukazovateľom pohľad na vlastných rodičov ako aj na ďalších príbuzných. Ak im v určitom veku začali vypadávať vlasy, mali by ste sa mať na pozore a hľadať preventívne riešenia. Keď má človek určitú variáciu špecifického génu, sú jeho vlasové folikuly citlivé na dihydrotestosterón (DHT), ktorý je deriváciou hormónu testosterónu. Na základe jeho pôsobenia sa vlasové folikuly scvrkávajú, zmenšujú a vlasy sú kvôli tomu tenké a slabé.  Tieto hormóny sú zastúpené v mužskom i v ženskom tele, preto androgénna alopécia postihuje obe pohlavia. Je dôležité začať s liečbou najskôr, ako sa dá a na výber je hneď niekoľko možností.

Ošetrovanie vlasovej pokožky kozmetickými prípravkami

Prvým krokom je ošetrovanie vlasovej pokožky. Stimulujeme tým rast vlasov a predchádzame vypadávaniu ďalších. Po polroku pravidelného užívania šampónov a masiek s obsahom účinných a posilňujúcich látok sa objavia pozitívne účinky.

Microneedling 

Ide doslova o mikroihličkovanie, kedy sú do pokožky hlavy vpichované drobnučké ihly. Tie ju prekrvujú, pomáhajú účinným látkam z kozmetiky preniknúť hlbšie a tak stimulovať nielen rast vlasov, ale aj množstvo kolagénu v pokožke. Takže vlasové folikuly sú väčšie a pevnejšie.

Transplantácia vlasov

Počas transplantácie vlasov chirurg prenáša vlasy zo zadnej časti hlavy do prednej časti hlavy, kde sú tzv. kúty alebo okrúhle ostrovčeky bez vlasov. Podľa vedcov sú vlasy na zadnej časti hlavy odolnejšie voči pôsobeniu DHT.

Späť na slovník