Peroxid na vlasy

peroxid na vlasy

Peroxid je bezfarebná tekutá chemikália, ktorá sa v malom množstve vyskytuje v prírode, ale vieme ju aj vyrobiť v laboratóriách. Často sa vyskytuje vo farbách na vlasy, ktorých úlohou je zosvetliť prirodzený odtieň vlasov, teda najmä v blond odtieňoch.

Keďže sa peroxid na vlasy v kozmetických prípravkoch nachádza iba v malej koncentrácii, zvyčajne od troch do deviatich percent, nemusíme sa obávať jeho negatívnych účinkov na vlasy ani na pokožku. Hlavnou výhodou jeho používania pri prefarbovaní vlasov je permanentnosť. To znamená, že jeho efekt zaniká iba vtedy, keď z pokožky vyrastá nový vlas. Je to tak vďaka tomu, že peroxid mení samotnú stavbu vlasov, ich najvnútornejšie bunky, ktoré sú nositeľmi pigmentov, teda samotnej farby vlasu.

Farby s obsahom peroxidu na vlasy pomáhajú vytvoriť svetlé blond zafarbenie. Druhým spôsobom použitia je zosvetlenie tmavých vlasov pred nanesením farby, napríklad zosvetlenie tmavohnedých vlasov pred nafarbením červenými či ryšavými odtieňmi. Vďaka tomuto kroku je nová farba vlasov sýtejšia a trvácnejšia. Tretí spôsob použitia peroxidu na vlasy je použitie čistého peroxidu, čo je najkoncentrovanejšia verzia tohto prípravku, bez toho, aby sme na vlasy následne alebo súčasne naniesli aj farbu na vlasy. Výsledok používania peroxidu bez farby je u každého typu vlasov iný, preto by ho mali vykonávať iba stylisti a kaderníci s bohatými skúsenosťami.

Nízka koncentrácia peroxidu nie je škodlivá, ale okolo jeho používania stále panuje niekoľko mýtov. Najväčším z nich je presvedčenie, že peroxid spôsobuje vypadávanie vlasov. Pri farbení akýmkoľvek prípravkom dochádza k narušeniu vlasového obalu, preto je potrebné používať zároveň prípravky, ktoré vlasy ochraňujú pred oxidačným stresom a posilňujú ich. Peroxid teda nespôsobí vypadávanie vlasov o nič viac ako iné spôsoby farbenia vlasov. Druhým mýtom je tzv. spálenie pokožky. Peroxid sa používa aj na dezinfekciu rán, preto je bezpečný aj pre pokožku hlavy. 

Späť na slovník