Melír na vlasy

melir na vlasy

Chcete vyskúšať niečo iné ako farbenie vlasov? Svoje okolie určite zaujmete melírom, ktorý pôsobí hravo a sviežo. Svetlejšie pramienky majú omladzujúci efekt a dokážu osviežiť celý váš look. 

Melír je technika farbenia vlasov, pri ktorej sa nefarbí celá plocha vlasov, ale iba niektoré pramienky, prípadne iba končeky. Vyberá sa farba, ktorá je v kontraste s pôvodnou farbou vlasov. Niekedy sa najskôr používa peroxid na odfarbenie alebo zosvetlenie vlasov. Melír sa najviac používa v prípade tmavých vlasov, ktoré presvetľuje.

Typy melírov

Krémové melíre pomáhajú zmeniť farbu pramienkov vlasov bez toho, aby ste ich predtým potrebovali zosvetliť alebo ľudovo povedané odfarbiť. Farba dokonale priľnie na vlasy. Krémový melír pôsobí veľmi rýchlo a aplikuje sa pomerne jednoducho. Dôležité je aplikovať ho až ku korienkom, tesne k pokožke. V súčasnosti sú zložené z takých ingrediencií, ktoré ošetrujú pokožku aj povrch vlasu. Hodia sa na farebné aj prírodné vlasy.

Práškové melíre fungujú na princípe odfarbovania vlasov - prášok ich zosvetlí na takú úroveň, akú si prajete. Pokiaľ je použitý vhodný oxidant, vlasy a pokožku hlavy nedráždia. Po ich použití je dôležité naniesť na vlasy pár kvapiek vlasového oleja, aby ich hydratoval.

Farebné melíre sú zvyčajne krémové melíre, ktoré môžu mať širokú paletu farieb a hodia sa pre tmavé aj svetlé vlasy, no na svetlejších vyniknú o niečo viac. Ich cieľom nie je zosvetľovanie, ale tónovanie v odtieňoch gaštanovej, ryšavej, tmavohnedej alebo aj výraznejšej ružovej, či fialovej farby.

Spôsoby aplikácie melíru

Niekedy je najskôr používaný peroxid, ktorý vlasy zosvetlí. Najbežnejšou technikou je balenie vlasov do fólie. V tomto prípade sa môže používať aj viac ako jeden odtieň farby, vlasy majú rozličné tóny, tmavšie i svetlejšie. Takejto technike sa hovorí aj americký melír a pôsobí veľmi prirodzene. Čiapka, cez ktorú sa vyťahujú pramienky vlasov, sa používa o niečo menej. Populárnejší je tzv. freehand, teda farbenie pramienkov vlasov voľnou rukou.